Koncentrační tábor Auschwitz

Dne 8.11. jsme se s naší školou VOŠ, SPŠ a OA Čáslav vydali na exkurzi do Polska. Konkrétně do koncentračních táborů Osvětim a Březinka. Byl to vlastně jeden tábor rozdělený na 3 části, které ale nejsou zcela kompletně dochovány. Při vstupu do areálu jsme jako první spatřili známou vstupní bránu s nápisem ARBEIT MACHT FREI. Okolo brány vedl  plot z ostnatých drátů. Vešli jsme dovnitř a ocitli se v bloku 24a. Zde začalo naše vyprávění o všech hrůzách, které se na tomto místě odehrály.

Celkem jsme se podívali do 3 budov. První budova nás hned po vkročení umlčela množstvím fotek na zdech. Byly to fotografie lidí, kteří  v koncentračním táboře pracovali. Představa, že průměrná délka života vězňů zde byla asi 3 měsíce, je hrozná.  V bloku 11 jsme navštívili druhý domek, který sloužil jako vězení. Působil na nás ještě hůř, protože byl původní, zachovaný z té doby. Na zdech byly vidět škrábance. V tomto domě jsme mohli vidět několik cel. Nejhorší byl sklep s tmavými místnostmi, kam byli lidé zavíráni za trest. Poslední domek dnes slouží hlavně jako muzeum. Viděli jsme tu 3D model plynové komory. Nachází se zde i množství vitrín, ve kterých jsme mohli vidět hromadu brýlí, bot, 2 tuny oholených vlasů ale i umělé části těl, které byly odebrány invalidům a po válce dávány německým vojákům.

Na závěr jsme si prohlédli plynovou komoru a přesunuli jsme se do 2. části, do Březinky. V této části toho sice moc nezbylo, pouze kolejnice a pár domků po pravé a levé straně. Ale ono stačí, když si představíte, kolik lidí šlo stejnou cestou, kterou jdete vy, ale už nikdy se nevrátili. Šli si pro jistou smrt a do poslední chvíle si mysleli, že v místnosti, do které vchází, se jen osprchují. Ale bylo to vše jinak….

Podle mě by měl každý člověk vidět, slyšet a znát to, co se na takových místech odehrávalo.

Text: Eliška Bubáková EL2

Foto: Eliška Bubáková EL2, Lukáš Vančura S3

Maturitní ples studentů tříd S4 a OA4

Maturitní ples studentů tříd S4 a OA4 se uskuteční v pátek 19. ledna 2018 od 19:00 hod. v hotelu Grand Čáslav.

Cena: 200,- stání, 240,- Kč sezení