Obhajoby dlouhodobých maturitních prací

V minulém týdnu proběhly ústní maturitní zkoušky žáků třídy S4 oboru Strojírenství. Jejich součástí byly i obhajoby dlouhodobých maturitních prací, které si většina žáků zvolila a které v tom případě nahradily praktickou maturitní zkoušku.

Témata těchto prací byla z části navržena učiteli školy, některá byla zadána regionálními firmami, které se školou spolupracují a další si žáci navrhli sami. Každá práce měla určeného vedoucího z řad učitelů školy nebo pracovníků z firem a následně i oponenta. Tito dva práci po jejím odevzdání hodnotily. Většina prací měla praktický výstup v podobě vyrobeného zařízení. Další práce byly z oblasti výpočetní techniky a 3D modelování. Jedna z prací, zaměřená na návrh plánu pracoviště CNC stroje, byla například zpracovávána pro firmu VANAD. Mezi zajímavé práce patřily třeba zvedáky a stojany na motocykl, sportovní a posilovací náčiní, hydraulická štípačka na dřevo, dřevěné piškvorky, kulečník, modely mechanismů atd. Podle mínění všech zúčastněných i podle celkového hodnocení, nejlepší prací byla pásová bruska na dřevo, jejímž autorem byl žák Martin Trpišovský. Žáci tím svým následovníkům nasadili laťku pro další školní rok velmi vysoko.