Podpora aktivit metodika prevence a občanského vzdělávání

Policejní prevence – Kyberšikana

KUTNOHORSKO – Téma stále aktuální.

Policisté se na vývoj trestné činnosti snaží reagovat včas a přijímají adekvátní rozhodnutí, jak této problematice čelit a jak jí předcházet. Prevence je v tomto ohledu velmi důležitá. I proto, policisté sledují možná rizika, která s sebou přináší například internet a využívání sociálních sítí. Zde je spousta příležitostí, jak upozornit děti a dospívající na nebezpečí, se kterými se mohou na internetu setkat, jak se jich vyvarovat a jak jim čelit.

Protože víme, že různé formy kyberšikany, kybergroomingu - tedy jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť a donutit ji k osobní schůzce, kyberstalkingu – nebezpečného pronásledování a další nebezpečné jevy mohou přerůst do obtížně řešitelných situací, je důležité s dětmi a dospívajícími v tomto duchu pracovat.

Ve dnech 6. a 12. ledna 2017 proběhla v dopoledních hodinách beseda právě na toto téma s žáky VOŠ, SPŠ a OA v Čáslavi. Přes osmdesát studentů se dozvědělo, že kyberšikana je druhem šikany, kdy útočníci pro obtěžující a urážející projevy využívají elektronické prostředky, zejména mobilní telefon, e-maily, internet, facebook atd.

Vzhledem k tomu, že si mnozí neuvědomují nebezpečnost svého nevhodného chování, kterým mohou ponižovanému spolužákovi způsobit velké trauma, je potřeba s nimi o této problematice mluvit. Samozřejmě, že pro všechny je důležité, aby si uvědomili, že ve virtuálním světě se lidé mohou chovat zcela odlišně, než v tom reálné. Mohou se vydávat za zcela jiné jedince, než ve skutečnosti jsou.

V závěru setkání byl kladen velký důraz na to, aby neznámým lidem nesdělovali osobní údaje a vyvarovali se jakýchkoliv schůzek s neznámou osobou, která jim přes elektronické prostředky nabízí své přátelství.

V rámci spolupráce s policisty, paralelně s besedou probíhala setkání studentů s krajským koordinátorem BESIPu Ing. Miroslavem Poláchem. Hlavním tématem těchto besed bylo „jak se co nejvíce chránit v silničním provozu“. Studenti měli možnost vyzkoušet si takzvané opilecké brýle. Tyto brýle po nasazení na oči, simulují schopnost vidění člověka pod vlivem alkoholu nebo drog.

Více naleznete zde: http://www.policie.cz/clanek/projekt-bud-v-bezpeci-problematika-kybersikany.aspx

por. Mgr. Vendulka Marečková
PČR Kutná Hora
13. ledna 2017

Maturitní ples studentů tříd S4 a OA4

Maturitní ples studentů tříd S4 a OA4 se uskuteční v pátek 19. ledna 2018 od 19:00 hod. v hotelu Grand Čáslav.

Cena: 200,- stání, 240,- Kč sezení