В подземелье!

В подземелье!

В подземелье!

Jak bylo domluveno, tak se i stalo. Dne 27. 4. 2017 v 8:50 jsme se všichni ruštináři ze třídy V2E sešli před vstupem Muzea Hrádek v Kutné Hoře a vyrazili na prohlídku s tím nejlepším průvodcem na světě, kterým byla naše spolužačka Marie.

Po uvítání slovy „Привет друзья!“ a odložení věcí do skříně jsme se vypravili na první stanoviště. Zde jsme se dozvěděli, samozřejmě v ruštině, že než se havíř dostal z dolu zpět na povrch zemský, trvalo mu to 2-3 hodiny. Byla to velice náročná práce, ovšem za měsíční plat si havíř mohl koupit krávu. Převedeno do dnešní doby, měsíční plat havíře = nové auto.

Pak nás naše spolužačka a zároveň průvodkyně donutila nacpat se do bílých plášťů, tzv. perkytlí a nasadit helmy se světýlkem a čekalo nás překonání ještě pár metrů před samotným vstupem do dolů. Dříve než jsme se s radostí vydali na sestup po 170 schodech do hloubky 35 metrů pod zem, rozloučili jsme se hlasitým pokřikem „Zdař bůh“.

Následovala dlouhá cesta dolem, kterou doprovázelo bouchání helem o strop a samozřejmě opět ruský výklad slečny průvodkyně. V některých místech jsme byli nuceni ohnout naše hřbety, tak jako havíři, neboť místy měla štola výšku pouze 120 centimetrů. Po vyzkoušení si, jaké to je když havířovi došel lojový kroužek a nastane absolutní tma, jsme se vydali zpět na povrch zemský.

Jako poslední část programu jsme sledovali ražbu mincí a pak už zazněl potlesk a poděkování za velice příjemné průvodní slovo, které bylo obohaceno i o zkušenosti a poznatky z provádění cizích turistů.

Veronika Zichová V2E

Novinky

21.12.2017

Velký bratr Tě sleduje!

Divadelní představení na motivy knihy G. Orwella je určené žákům všech tříd SPŠ a OA Čáslav. Představení se bude konat v pondělí 29. ledna 2018 od 11:00 hod v Dusíkově divadle Čáslav. 

21.09.2017

Pololetní prázdniny

Pátek 2. 2. 2018 - pololetní prázdniny.