Kaizen, Kanban, Jidoka, logistika, Toyota

Potkali jsme se u Kolína. Ne zrovna s medvědy, ale se stoprocentní logistikou.

Cílem naší exkurze, tedy třídy VS2 do společnosti TPCA, bylo propojení teorie s praxí v oblasti logistických metod a postupů. Po milém přivítání a krátkém seznámení se s výrobou pomocí dokumentárního filmu došlo i na fyzickou návštěvu závodu za pomoci „vyhlídkového vláčku“. Vybaveni ochrannými pomůckami a přenosovým zařízením jsme projeli oddělením finální montáže, svařovnou a měli jsme možnost zahlédnout i oddělení kontroly kvality. Metoda KAIZEN je pro Toyotu velmi důležitá, a to sice ve smyslu zlepšení a „vychytávek“ vznikajících u zaměstnanců, kteří mají zkušenosti přímo z výroby a ví, co by jim celý proces zjednodušilo a usnadnilo. Uplatnění KANBANU je zde opravdu vidět na každém kroku ať už ve formě tabulí s vizualizovanými jednotlivými procesy výroby či rozmístěním jednotlivých montážních dílů. Kontrola kvality po celou dobu výroby je zajištěna pomocí autonomního systému JIDOKA, která za pomoci určité melodie a vizualizace dokáže ihned přivolat pomoc na kritické místo. Toto dokáže výrazně uspořit jak finanční, tak i časové náklady.

Myslím si, že tato exkurze byla přínosná a poučná pro nás pro všechny a děkujeme za umožnění její realizace!

Anna Křídlová, studentka třídy V2E

Maturitní ples studentů tříd S4 a OA4

Maturitní ples studentů tříd S4 a OA4 se uskuteční v pátek 19. ledna 2018 od 19:00 hod. v hotelu Grand Čáslav.

Cena: 200,- stání, 240,- Kč sezení