I třeťáci z vošky jsou na stáži v Irsku

Dobrý den! Ahoj! Jmenuji se Monika Hudeková, jsem studentkou Vyšší odborné školy v Čáslavi a už dva měsíce jsem na pracovní stáži v Irsku díky programu Erasmus+.

Na výběr jsem měla Slovinsko, Maltu nebo Irsko. Volba padla na Irsko, připadalo mi ze všech zemí nejzajímavější.

Věděla jsem, že jestli nevyužiji této příležitosti a nepojedu někam načerpat zkušenosti, bude mi to v budoucnu hodně líto. Věděla jsem taky, že jazyk pro mě nebude tak velká překážka jako odloučení od domova. A skutečně tomu tak bylo!

Pracuji v Celtic Internships, firma zprostředkovávající studentům pracovní stáže, jazykové kurzy a ubytování v Cork City. Mám tři kolegyně/nadřízené – francouzku, irku a rumunku. A všechny jsou strašně prima. Na kancelářské tempo jsem si taky rychle zvykla. Pracujeme s agenty či přímo se studenty například z Francie, Německa, Rakouska, Belgie, Španělska či České republiky. Jsme s nimi ve spojení převážně přes email, ale v jejich první pracovní den každého doprovázíme do jeho firmy.

Cork City je studentské statisícové město. A pořád se tu něco děje. Je tu spoustu barů, restaurací, kaváren, taky nákupní jádro. Taky se tu pořádají všemožné akce a festivaly - já už se byla podívat například na Cork Jazz Festival (poslední víkend v říjnu), kdy hraje ve většině restaurací živá hudba. Pak taky Halloweenský průvod 31.10. – městem procházejí lidé v kostýmech, společně s alegorickými vozy doprovázeny hudbou. Na konci září tu proběhla i Cork Culture Night, kdy jsou do pozdních večerních hodin otevřena muzea, památky a kulturní střediska a pořádají se tu prohlídky či představení většinou zadarmo. A v neposlední řadě Cork & Kerry Food Market pořádaný v Cork City Hall, kde najdete přes 70 stánků od lokálních výrobců potravin.

Na jazyk jsem si zvykla poměrně rychle. O trochu déle mi ale trvalo, než jsem se dokázala rychleji vymáčknout. Teď už s tím tolik nebojuju. Horší ale je, když na vás promluví Ir. To si skoro myslíte, že snad ani nemluví anglicky, jak drmolí. Cork je ale dost multikulturní město, takže většinu lidí, které tu potkáte, jsou cizinci.

Závěrem bych chtěla říci, že to vůbec neni tak hrozivé, jak se zdá. Je to obrovská příležitost a jestli se vám zdá, že je 5 měsíců dlouhá doba, tak opravdu není. Čas tady snad utíká ještě rychleji. Přepnout do angličtiny taky netrvá moc dlouho a pokud z ní máte obavy, tak začít koukat na videa nebo filmy v angličtině je asi ten nejsnažší a nejpříjemnější způsob, jak si k angličtině najít cestu.

Proto neváhejte a jeďte! Je to jedno z nejlepších rozhodnutí, co jsem v životě udělala a už teď mi začíná být líto, že je stáž tak krátká.