Irsko – studijní program ERASMUS z pohledu studenta

Odjet na ERASMUS bylo mé velké přání a nebojím se říct, že i skvělá volba. Naučil jsem se tu žít na menším prostoru, zničil pár předsudků a rychle se adaptoval do nových kolektivů (pracovních, sportovních a samozřejmě těch „studentských“).

Proč Irsko? Chtěl jsem mimo ČR, třeba i do pekla. Vzhledem k tomu, jak často tu prší, se to téměř podařilo, ale i když přijedu do práce za tmy, mokrý a vím, že odjíždět budu také za tmy, lidé kolem, mě nikdy nenechají spadnout do špatné nálady. Navíc, počasí se tu rychle mění a vzhledem k lokalitě je skoro jisté, že mě okolo poledne čeká půlhodinová procházka po pobřeží.

Je tu neuvěřitelná příroda, pokud rádi cestujete, udělejte si rozpočet a pak ho přinejmenším ztrojnásobte. Je nemožné sedět o víkendu doma, když víte, co vám tato země nabízí. Navíc, letenky po ostrovech a do zemí jako je Francie, Finsko a Švédsko jsou tak levné, že by byl hřích neudělat si každý měsíc výlet.

Na mém pobytu se mi líbí to, že je teprve v půlce. Lidé myslí podobně a je tu větší koncentrace dobrodruhů, například jsem letěl na otočku do Liverpoolu s člověkem, kterého jsem znal 8 dní, jak asi tušíte, bylo to něco fantastického.

Jestli někdo váháte, není proč. Kdo si rád dokazuje, že něco zvládne, není nic  lepšího. Věřím, že tento článek čtou studenti, kteří se naučí vyskakovat z komfortní zóny a změní si pohled na předchozí malicherné problémy, osamostatní se a uvědomí si, že ač nám od mala tvrdili, že na nás celý svět nečeká, je to právě naopak.

Jestli něčeho lituji? Krátké doby pobytu. Co bych doporučil? Jeďte a zkuste to!

Pokud někdo bude chtít přímo do Irska, rád pomůžu - od letenek a ubytování, až po bary a výlety.

Jakub Vejtruba, student 3. ročníku denní formy studia VOŠ