Exkurze za technikou do Kutné Hory s žáky ZŠ

Exkurze za technikou do Kutné Hory s žáky ZŠ

Exkurze za technikou do Kutné Hory s žáky ZŠ

Ve čtvrtek 11. května 2017 jsme v 8:00 hod. nasedli u školy do autobusu a vydali se na cestu za technikou do Kutné Hory. Tato expedice byla určena pro šikovné žáky ze ZŠ, kteří u nás navštěvovali volnočasové aktivity – technické kroužky. Exkurze se zúčastnilo celkem 25 žáků ze ZŠ Potěhy, ZŠ Golčův Jeníkov, ZŠ Žehušice a ZŠ náměstí Čáslav. Slunečný den byl velmi příjemný a dodával nám energii a radost z nových zážitků.  

Jako první jsme v 10:00 hod. navštívili Hrádek v Kutné Hoře, kde se nachází České muzeum stříbra a středověký důl. Naše prohlídka začala ve středověkém povrchovém zařízení, kterému se říká „trejv“ a sloužil pro dobývání materiálu z dolu na povrch země. Jedná se o důmyslný dřevěný stroj/vrátek, který byl poháněný koňmi nebo lidmi. Odtud jsme pokračovali prohlídkou středověkého dolu, kde jsme nakoukli do středověké technologie dobývání a zpracování stříbrné rudy. V závěru exkurze jsme zhlédli havířskou osadu a proces mincování pražského groše.

Naší pozornosti neunikla ani Jezuitská kolej, kde jsme viděli barokní lékárnu, lázně a nádherně zdobený refektář, který dříve sloužil jako společná jídelna mnichů a nyní se jedná
o kulturně-společenské prostředí. V zahradách Jezuitské koleje potom týmy jednotlivých škol plnily úkoly z pracovních listů a užívali si krásného výhledu na Chrám svaté Barbory.

Ve 13:00 hod. nás velmi přátelsky přivítali zaměstnanci společnosti Foxconn Technology CZ, s.r.o.  Naše cesta za technikou této firmy začala v přednáškové místnosti, kde jsme byli seznámeni s důležitými informacemi o firmě a její výrobě. Před samotnou prohlídkou výrobních procesů si dva týmy žáků zasoutěžily v disciplíně „oblékni svého kamaráda“. Žáci obdrželi všechny části firemního dress codu a měli se co nejrychleji správně obléknout. „Patěnky“ byly pěkným rébusem, ale zdárně se vše podařilo. Následovala prohlídka výrobních hal. Při chutném občerstvení měli žáci spoustu dotazů. Všem se ve firmě moc líbilo a my děkujeme Michaele Motýlové, Zoru Kunčákovi a Martině Šklíbové za organizaci a průběh celé exkurze (mimochodem jsou to naši studenti/absolventi vyšší odborné školy či obchodní akademie).

Cesta za technikou skončila v 15:30 hod. opět před budovou naší školy. Tou dobou byli již všichni žáci u svých základních škol a my se můžeme těšit na další exkurze v příštím školním roce.

 

Klíčové aktivity A2i (Využívání technických památek) a B1d (Spolupráci ZŠ a SŠ se zaměstnavateli v rámci komunitního rozvoje) škola realizuje v rámci udržitelnosti projektu Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem, registrační číslo: CZ.1.07/1.1.00/44.0011.

Novinky

30.11.2018

Secesní Praha a Muzeum A. Muchy

Exkurze se koná v pondělí 17. prosince 2018 pro žáky OA4. Organizačně zajišťuje Mgr. I. Domácí. Akce začíná v 7:35 hod. na vlakovém nádraží Čáslav. Odjezd v 7:50 hod.