Dějepis trochu jinak aneb Naše výprava za hmotnými prameny

Dějepis trochu jinak aneb Naše výprava za hmotnými prameny

Jak nejlépe poznat pravěk? Z vykopávek....

Ve čtvrtek 4. 10. 2018 se studenti z S1 a OA1 s paní profesorkou Havelkovou vydali podívat na místa nejstaršího osídlení v Čáslavi.

 

Naše exkurze začala na Hrádku, což je malá vyvýšenina vedle fotbalového hřiště. Informační tabule přináší údaje o historii tohoto místa, která začíná už v pravěku, což dokázal archeologický výzkum vedený Klimentem Čermákem.  Další zastávkou byly Koželuhy, místo, kde se dříve zpracovávaly kůže.

Odsud naše kroky vedly do Městského muzea Čáslav. Naše prohlídka začala ve sklepních prostorách. Zde jsme se dověděli informace o historickém vývoji regionu, místech, kde se objevily dochované exponáty. Například v místě obchodní zóny se našly popelnicové hroby. Dále jsme měli možnost poznat zvyklosti při pohřbívání lidí, kterým byly do hrobu dávány různé předměty, jež jim měly sloužit v posmrtném životě. Také jsme zopakovali poznatky o zdobení keramiky. 
Poslední zastávka ve sklepních prostorách shrnovala informace o archeologickém výzkumu na Hrádku. Dověděli jsme se, že výkopové práce sahaly až do hloubky 3 metrů. Tento výzkum mohl proběhnout díky financím, které získal Kliment Čermák.
V muzeu jsme prošli i přírodovědnou expozici s velkou sbírkou vycpaných zvířat.

Další expozice nabízí sbírky skla, porcelánu a keramiky, rovněž je možné vidět ukázku samurajského brnění. 
V poslední místnosti jsme si prohlédli model historické Čáslavi. Dověděli jsme se také o významu Podměstského rybníka, který plnil funkci hradeb a sloužil tedy i jako ochranný prvek. 
Exkurze se nám líbila. Každý z nás si našel něco, co ho zaujalo. Jednalo se třeba o exponáty z doby železné. Informace o archeologických nálezech byly pro nás novinkou. Velice se nám líbil i model města. K dobrému dojmu z celé exkurze přispělo i příznivé počasí. 
 
Zpracovali: Dominik Polgár, Jiří Brejša, René Pavlik, Martin Nedobyl
 
 

Novinky

01.10.2018

Den středoškolákem - 23. října 2018

Prezentace oborů školy prostřednictvím pásma zážitkových aktiv pro žáky ZŠ.

01.10.2018

Filmové představení - Ztratili jsme Stalina

Satira vycházející z historických událostí je určena pro žáky SPŠ a OA. Film bude uveden v úterý 23. října 2018 od 9:10 hod. v kině M. Formana Čáslav.

Nejčtenější

26.09.2018
V tomto článku naleznete nejenom důležité termí...
celý článek
07.10.2018
  Implementace Krajského akčního plánu St...
celý článek
06.09.2018
V přiložených dokumentech naleznete přehled dos...
celý článek

Média

31.08.2016