Das Konzentrationslager Mauthausen-Gusen

Das Konzentrationslager Mauthausen-Gusen

Dne 11. 5. 2017 ve velmi brzkých hodinách se sešly třídy OA2, S2 společně s několika studenty ze tříd OA1, EL1  OA3 a p. učitelkou Havelkovou, p. učitelem Andrlem a průvodkyní Blankou Hrubešovou před naší školou a vyrazili jsme autobusem směrem ke koncentračnímu táboru Mauthausen. Cestou nám p. průvodkyně říkala spoustu informací o Rakousku, Mauthausenu a Linci, do kterého jsme se po návštěvě Mauthausenu také plánovali vydat.

Okolo půl 11 dopoledne jsme dojeli do koncentračního tábora Mauthausen - Gusen, který se nachází v Horních Rakousích. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a společně s našimi průvodci jsme se vydali na prohlídku areálu. Viděli jsme plynovou komoru, hřbitov, památníky, místnosti, kde vězni spali, jedli, … a velkou místnost se jmény všech vězňů, kteří v Mauthausenu zahynuli. Po dvou hodinách prohlídky, kdy jsme se dozvěděli spoustu informací, jak zde bylo zacházeno s vězni, jaké tam měli podmínky apod., jsme nastoupili zpátky do našeho autobusu a vydali jsme se směr Linec. Během procházky historickým centrem města jsme se zastavili v Novém Dómu – im Neuen Dom (tj. největším rakouském kostele)a pokračovali na Hauptplatz. Šli jsme si prohlédnout náměstí, nakupovat nebo si jenom sednout na lavičky. Ve čtyři hodiny jsme nastoupili zpátky do autobusu a jeli jsme směrem Čáslav. 

Kateřina Vaňková OA2

Novinky

17.04.2018

Informace pro studenty  - ukončení stravování školní rok 2017/2018

Maturitní ročníky - zrušení registrace ve školní jídelně k 30. 6. 2018.

celý článek
27.03.2018

3. ročník soutěže HoufekBox

Ve čtvrtek 26. dubna 2018 škola bude hostit již třetí ročník technické soutěže pro žáky ZŠ. Soutěž probíhá pod patronací firmy Houfek a.s. Golčův Jeníkov. V porotě zasednou vyučující školy Ing. J. Špaček a Ing. M. Mach. Pro soutěž bude vyhrazena aula školy a uč. č. 228.  

31.01.2018

Kritéria přijímacího řízení pro SPŠ a OA Čáslav,

pro obory: Strojírenství, Technické lyceum, Obchodní akademii, Ekonomické lyceum

celý článek