Dějepis trochu jinak aneb Naše výprava za hmotnými prameny

Dějepis trochu jinak aneb Naše výprava za hmotnými prameny

Jak nejlépe poznat pravěk? Z vykopávek....

 

Ve čtvrtek 5.10. jsme se s paní profesorkou Havelkovou vydali podívat do Městského muzea v Čáslavi na pravěkou expozici.

Na začátku prohlídky jsme se ocitli v podzemí, kde nám byla ukázána přibližná časová osa pravěku, poté jsme se přesunuli chodbou do dalších expozic. V pravěké expozici jsme si prohlédli zajímavé archeologické exponáty, jako například neolitický dům, různé nádoby se vzory, sekerky, pazourky a další. V expozici starší doby železné jsme si prohlédli jeden z bohatých, tzv. komorových hrobů, které byly nalezeny v Čáslavi. A také keltský oděv ženy, který byl vyroben z lněného vlákna. Na závěr prohlídky jsme se podívali do přírodovědecké expozice, která je dochována v původní podobě z 19. století. Exponáty muzeu daroval Josef Kaunický, který jich zakoupil za své úspory asi tisíc a daroval je městu. Součástí přírodovědecké expozice byla i umělecko-průmyslová expozice, kde jsme si mohli všimnout především sbírky harrachovského skla, keramiky a porcelánu atd. 

Prohlídka muzea se vydařila, vyprávění bylo poutavé a my se jistě budeme těšit na příští výpravu za historií.

Kristýna Vančurová, OA1

Novinky

17.04.2018

Informace pro studenty  - ukončení stravování školní rok 2017/2018

Maturitní ročníky - zrušení registrace ve školní jídelně k 30. 6. 2018.

celý článek
27.03.2018

3. ročník soutěže HoufekBox

Ve čtvrtek 26. dubna 2018 škola bude hostit již třetí ročník technické soutěže pro žáky ZŠ. Soutěž probíhá pod patronací firmy Houfek a.s. Golčův Jeníkov. V porotě zasednou vyučující školy Ing. J. Špaček a Ing. M. Mach. Pro soutěž bude vyhrazena aula školy a uč. č. 228.  

31.01.2018

Kritéria přijímacího řízení pro SPŠ a OA Čáslav,

pro obory: Strojírenství, Technické lyceum, Obchodní akademii, Ekonomické lyceum

celý článek