Exkurze do Skláren ve Světlé nad Sázavou

KA4: Podpora kompetencí k podnikavosti

V úterý 2. dubna 2019 navštívili žáci třídy OA2/EL2 společnost Crystalite Bohemia, a. s. ve Světlé nad Sázavou.

První zmínky o sklářské výrobě v této oblasti se datují již od konce 16. století. Historie moderní sklárny začíná v roce 1967 výstavbou nového sklářského provozu. Ruční výroba zde byla spuštěna v roce 1970 a o pět let později pak automatická výroba.

V roce 2008 byla  společnost Sklo Bohemia, a. s. uzavřena z důvodu špatného finančního hospodaření. Ke znovuotevření skláren došlo v říjnu 2009 pod novým názvem Crystalite Bohemia, a. s. a s novým majitelem – podnikatelem panem Luborem Cevro.

V současné době firma zaměstnává kolem 750 lidí (z původních 1 500), kteří pracují převážně ve dvousměnném provozu. Výroba je zakázková a zhruba 70% produkce je určeno k vývozu do 82 zemí světa (největšími odběrateli jsou Rusko, Irán, Irák,). Mají zde jednu původní starou výrobní linku s výrobní kapacitou 1 500 ks výrobků a dále 2 nové linky o výrobní kapacitě 3 000 ks výrobků. Vyrábí se dárkové a dekorativní sklo (skleničky, láhve, vázy, džbány) i velkých rozměrů až do váhy 6 kg. Brousí se na automatech, pouze 4 brusky jsou ruční. Kontrola kvality a jakosti skla je také plně automatizovaná na „prohlížečce“.

Děkujeme vedení společnosti za umožnění exkurze, která doplnila a rozšířila učivo odborných ekonomických předmětů.

Implementace Krajského akčního plánu Středočeského kraje

Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008655

Klíčová aktivita KA4: Podpora kompetencí k podnikavosti

06.11.2020

Lyžařský kurz v přípravě - leden 2021

V příloze naleznete informace k lyžařskému kurzu pro 1. ročníky SPŠ a OA Čáslav.

celý článek

Matika pro spolužáky

Žádáme studenty, kteří si nevyzvedli ve školní knihovně učebnice "Matika pro spolužáky", aby tak učinili po telefonické či e-mailové domluvě.