Minulost nevyfotíte. Ptejte se těch, kteří to zažili.

Minulost nevyfotíte. Ptejte se těch, kteří to zažili.

Měsíc listopad je již tradičně spojován s projekty Příběhy bezpráví a Měsíc filmu na školách.

Příběhy bezpráví přibližují žákům prostřednictvím dokumentárních i hraných filmů moderní československé dějiny. Studenti mají také možnost setkat se s pamětníky totalitního bezpráví.

23. listopadu se sešly 1. ročníky naší školy, aby si připomněly příběhy lidí, kteří v průběhu minulého století z různých důvodů opustili své domovy. Úkol pro studenty byl nelehký – vypátrat ve své rodině a nejbližším okolí někoho, kdo má s emigrací vlastní zkušenost.

K vybranému tématu jsme si promítli snímek Jaromíra Polišenského Swingtime. Film je inspirován provokační akcí Státní bezpečnosti, která v padesátých letech záměrně mystifikovala ty, kdo chtěli ilegálně odejít do ciziny. V rámci tzv. akce Kameny je spolupracovníci StB převáděli přes falešnou státní hranici do „západní“ zóny. V inscenovaném americkém táboře od nich fiktivní Američané získávali důležité informace o lidech, kteří nesouhlasili s komunistickým režimem. V letech 1949–1952 tak byly v průběhu této akce zatčeny a uvězněny téměř dva tisíce československých občanů.

Novinky

17.04.2018

Informace pro studenty  - ukončení stravování školní rok 2017/2018

Maturitní ročníky - zrušení registrace ve školní jídelně k 30. 6. 2018.

celý článek
27.03.2018

3. ročník soutěže HoufekBox

Ve čtvrtek 26. dubna 2018 škola bude hostit již třetí ročník technické soutěže pro žáky ZŠ. Soutěž probíhá pod patronací firmy Houfek a.s. Golčův Jeníkov. V porotě zasednou vyučující školy Ing. J. Špaček a Ing. M. Mach. Pro soutěž bude vyhrazena aula školy a uč. č. 228.  

31.01.2018

Kritéria přijímacího řízení pro SPŠ a OA Čáslav,

pro obory: Strojírenství, Technické lyceum, Obchodní akademii, Ekonomické lyceum

celý článek