Za prací do Belfastu

Se začátkem září se naši studenti VOŠ rozešli na svá pracoviště v podnicích, aby zde vykonali své dlouhodobé praxe. Jednu studentku však čekala delší cesta než ostatní. Její kancelář, ve které se svou kolegyní a mentorkou Jayne Mills bude spravovat ekonomicko-administrativní záležitosti firmy Ballyrobert, se nachází až v severoirském Belfastu. Zahájila tak na naší škole další projektové období programu Erasmus+.

Již v říjnu se za ní do Belfastu vypraví studenti třetích ročníků střední průmyslové školy a obchodní akademie. Další studenti těchto oborů se sem za svými pracovními zkušenostmi vydají v dubnu příštího roku a na léto jsou zajištěny navíc i stáže i pro čerstvé absolventy našich maturitních ročníků. Všechny stáže jsou realizovány díky spolupráci s agenturou Internship Europe. Ta dosud každý rok zařizovala praxe pro zhruba 800 studentů převážně z Německa, Rakouska a Itálie. My jsme první česká škola, s kterou navázala spolupráci. Věříme, že tato agentura je díky jejich třem pobočkám v Belfastu, Glasgow a Liverpoolu a databázi více než 1300 spolupracujících podniků zárukou, že naši studenti zde naleznou kvalitní pracovní pozice pro procvičení obchodně-administrativních dovedností či ovládání CNC strojů a CAD systémů.

Belfast jim však nabídne i mnoho pro volnočasové vyžití. Hlavní město Severního Irska, kdysi proslavené svými obřími loděnicemi a přádelnami, prošlo nákladnou revitalizací a je nyní městem univerzitním, orientovaným na služby a obchod. Centrum města kolem neobarokní belfastské radnice, která určitě stojí za návštěvu, je protkané pěšími zónami s obchody a kavárnami. Kdo má rád techniku, může se vydat do muzea Titanic Belfast. To stojí na místě, kde v bývalé loděnici Harland & Wolff byl Titanic a jeho sesterské lodě postaven. Pokud se vydáte od muzea dále po nábřeží, můžete si ještě prohlédnout lehký křižník HMS Caroline. Poslední britskou válečnou loď, která se za první světové války utkala s německou flotilou u Jutska. Snad si každý z našich studentů v tomto městě najde něco, co ho zaujme a zabaví, a přidá se tak k obyvatelům Belfastu, kteří patří k jedněm z nejspokojenějších ve Spojeném království.

02.09.2019

Arnošt Lustig - devět životů

Filmový dokument Arnošt Lustig - devět životů je určen 1. - 4. ročníkům SŠ. Začátek představení je v 8:15 hod. v Kině M. Formana Čáslav ve čtvrtek 19. září 2019, délka filmu je 60 minut.