В подземелье!

В подземелье!

В подземелье!

Jak bylo domluveno, tak se i stalo. Dne 27. 4. 2017 v 8:50 jsme se všichni ruštináři ze třídy V2E sešli před vstupem Muzea Hrádek v Kutné Hoře a vyrazili na prohlídku s tím nejlepším průvodcem na světě, kterým byla naše spolužačka Marie.

Po uvítání slovy „Привет друзья!“ a odložení věcí do skříně jsme se vypravili na první stanoviště. Zde jsme se dozvěděli, samozřejmě v ruštině, že než se havíř dostal z dolu zpět na povrch zemský, trvalo mu to 2-3 hodiny. Byla to velice náročná práce, ovšem za měsíční plat si havíř mohl koupit krávu. Převedeno do dnešní doby, měsíční plat havíře = nové auto.

Pak nás naše spolužačka a zároveň průvodkyně donutila nacpat se do bílých plášťů, tzv. perkytlí a nasadit helmy se světýlkem a čekalo nás překonání ještě pár metrů před samotným vstupem do dolů. Dříve než jsme se s radostí vydali na sestup po 170 schodech do hloubky 35 metrů pod zem, rozloučili jsme se hlasitým pokřikem „Zdař bůh“.

Následovala dlouhá cesta dolem, kterou doprovázelo bouchání helem o strop a samozřejmě opět ruský výklad slečny průvodkyně. V některých místech jsme byli nuceni ohnout naše hřbety, tak jako havíři, neboť místy měla štola výšku pouze 120 centimetrů. Po vyzkoušení si, jaké to je když havířovi došel lojový kroužek a nastane absolutní tma, jsme se vydali zpět na povrch zemský.

Jako poslední část programu jsme sledovali ražbu mincí a pak už zazněl potlesk a poděkování za velice příjemné průvodní slovo, které bylo obohaceno i o zkušenosti a poznatky z provádění cizích turistů.

Veronika Zichová V2E

Novinky

17.04.2018

Informace pro studenty  - ukončení stravování školní rok 2017/2018

Maturitní ročníky - zrušení registrace ve školní jídelně k 30. 6. 2018.

celý článek
27.03.2018

3. ročník soutěže HoufekBox

Ve čtvrtek 26. dubna 2018 škola bude hostit již třetí ročník technické soutěže pro žáky ZŠ. Soutěž probíhá pod patronací firmy Houfek a.s. Golčův Jeníkov. V porotě zasednou vyučující školy Ing. J. Špaček a Ing. M. Mach. Pro soutěž bude vyhrazena aula školy a uč. č. 228.  

31.01.2018

Kritéria přijímacího řízení pro SPŠ a OA Čáslav,

pro obory: Strojírenství, Technické lyceum, Obchodní akademii, Ekonomické lyceum

celý článek